Модуль Soft-Pro ERP - Робочий капітал
Робочий капітал — це капітал, який компанія використовує для ведення бізнесу. Звіт допомагає подивитися на стан бізнесу ширше, відповісти на найважливіше питання власників: «Де наші гроші?» та зрозуміти за рахунок яких джерел фінансується бізнес.
Робочий капітал включає не тільки грошові кошти, а й заборгованість покупців, інвестиції в запаси, аванси видані, а також нерозподілені витрати. Вартість робочого капіталу зменшується на кредиторську заборгованість, аванси отримані та нерозподілені витрати.
Одна з переваг нашого звіту про робочий капітал для власників та фінансистів в тому, що залишки з усіх істотних статей на будь-яку дату або кілька дат можна побачити в одному звіті, а не в декількох.
Форма звіту
По кожній статті передбачена наступна деталізація:
- Грошові кошти – залишки по кожному виду оплати
- Дебіторська заборгованість – підсумки по клієнтам, деталізація до кожного рахунку
- Аванси видані – підсумки по постачальникам, деталізація до кожного документу руху грошових коштів
- Інвестиції в запаси – підсумки за субрахунками, залишки за кожним видом запасів
- Нерозподілені витрати – в розрізі угод
- Брутто робочий капітал – сума всіх поточних активів
- Кредиторська заборгованість (зі знаком мінус) – підсумки по постачальникам, деталізація до кожного рахунку постачальника
- Аванси отримані (зі знаком мінус) – підсумки по контрагентам, деталізація до кожного документу руху грошових коштів
- Нерозподілені доходи – в розрізі угод
- Чистий робочий капітал – поточні активи мінус поточні зобов'язання
- Кредити отримані – по контрагентам
- Взаєморозрахунки з компаніями холдингу – по контрагентам
- Чистий робочий капітал 2 – Чистий робочий капітал, скоригований на зміни у фінансовій діяльності компанії
Чистий робочий капітал компанії необхідно аналізувати в динаміці та зіставляти з прибутком за відповідні періоди. Як і навіщо це робити(як читати та аналізувати звіт по робочому капіталу) розбираємо на прикладі бізнес-кейсу:
В таблиці представлені дані про поточні активи й зобов'язання компанії на три дати. Ми хочемо проаналізувати, як змінився стан компанії за серпень, тобто розглядатимемо залишки на 31.07.19 та 31.08.19.
1. У вказані дати чистий робочий капітал компанії (рядок 10) зменшився на 11 тыс.долл, а по рядку 14 на 58,9 тыс.долл. Ми можемо припустити, що діяльність компанії в серпні була збитковою.
2. Наступний наш крок – перевірити дані звіту Аналіз (розрахунок прибутку). Отримуємо інформацію, що за серпень прибуток компанії склав 5 тыс.долл. Тобто робочий капітал повинен був вирости через прибуткову діяльності, але він зменшився.
3. Далі аналізуємо які операції можуть зменшити робочий капітал, не зачіпаючи прибуток за період. Дві основні операції – це виплата дивідендів (тобто вилучення капіталу) та придбання необоротних активів (тобто перетворення капіталу з оборотного в необоротний). За даними обліку компанії виплати дивідендів не було, проте було придбання необоротних активів на суму 64 тыс.долл.
4. Тепер ми можемо підсумувати причини зміни робочого капіталу у вигляді його звірки на початок та кінець періоду:
- РК на 31.07.19 – 99,3 тис.дол
- Приріст за серпень (прибуток) - + 5 тис.дол
- Вилучення на інвестиції - -64 тис.дол
- РК на 31.08.19 – 40,3 тис.дол.
Крім того, за звітом ми бачимо, що інвестиція в необоротні активи тільки частково була зроблена за рахунок власних коштів компанії, а велика сума була профінансована грошима холдингу (про що свідчить приріст кредиторської заборгованості по рядку 13 “Взаєморозрахунки з компаніями холдингу”).